PHB73N06T
Features: ·Fast switching·Very low on-state resistance.Application·General purpose switching·Switched mode power supplies.PinoutSpecifications Symbol Parameter Conditions Min Max Unit VDS drain-source voltage (DC) Tj =25 to 175 - 55 V VDGR drain-gate voltage (DC) Tj =25 t...
product image
PHB73N06T Picture
SeekIC No. : 004460399 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHB73N06T
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
·Fast switching
·Very low on-state resistance.
Application
·General purpose switching
·Switched mode power supplies.
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Symbol Parameter Conditions Min Max Unit
VDS drain-source voltage (DC) Tj =25 to 175 -
V
VDGR drain-gate voltage (DC) Tj =25 to 175 ; RGS = 20 k - 55 V
VGS gate-source voltage(DC)   - ±20 V
ID drain current (DC) Tmb = 25 ; VGS = 10 V; Figure 2 and 3 - 73 A
Tmb = 100 ; VGS = 10 V; Figure 2 and 3 - 52 A
IDM peak drain current Tmb = 25 ; pulsed; tp 10 s; Figure 3 - 266 A
Ptot total power dissipation Tmb = 25 ; Figure 1 - 166 W
Tstg storage temperature   -55 175
Tj operating junction temperature   -55 175
Source-drain diode
IS source (diode forward) current (DC) Tmb = 25 - 73 A
ISM peak source (diode forward) current Tmb = 25 ; pulsed; tp 10 s - 266 A
Avalanche ruggedness
EAS non-repetitive
avalanche energy
unclamped inductive load;IAS = 50A;
tp = 0.1 ms; VDD 25 V;RGS = 50 VGS = 5 V; starting Tj = 25 Figure 4