PHB73N06T,118
MOSFET N-CH 60V 73A SOT404
product image
PHB73N06T,118 Picture
SeekIC No. : 003430566 Detail
PHB73N06T,118: MOSFET N-CH 60V 73A SOT404
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHB73N06T,118
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: TrenchMOS™ Manufacturer: NXP Semiconductors
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): - FET Feature: Standard
Drain to Source Voltage (Vdss): 60V Continuous Drain Current : 15 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 73A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 14 mOhm @ 25A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 1mA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 54nC @ 10V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 2464pF @ 25V
Power - Max: 166W Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Supplier Device Package: D2PAK
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
Mounting Type: Surface Mount
FET Feature: Standard
Drain to Source Voltage (Vdss): 60V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Package / Case: TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 54nC @ 10V
Supplier Device Package: D2PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 73A
Series: TrenchMOS™
Manufacturer: NXP Semiconductors
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 1mA
Power - Max: 166W
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 14 mOhm @ 25A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 2464pF @ 25V
Parameters:
Technical/Catalog InformationPHB73N06T,118
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Power - Max166W
PackagingTape & Reel (TR)