PHP42N03T
product image
PHP42N03T Picture
SeekIC No. : 004460635 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHP42N03T
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Application
Specifications
SYMBOL PARAMETER CONDITIONS MIN. MAX. UNIT
VDS Drain-source voltage - - 30 V
VDGR Drain-gate voltage RGS = 20 k - 30 V
±VGS Gate-source voltage - - 20 V
ID Drain current (DC) Tmb = 25 - 42 A
ID Drain current (DC) Tmb = 100 - 33 A
IDM Drain current (pulse peak value) Tmb = 25 - 168 A
Ptot Total power dissipation Tmb = 25 °C - 86 W
Tstg, Tj Storage & operating temperature - -55 175
Description
N-channel enhancement mode standard level field-effect power transistor in a plastic envelope using 'trench' technology. The PHP42N03T features very low on-state resistance and has integral zener diodes giving ESD protection up to 2kV. It is intended for use in DC-DC converters and general purpose switching applications.