PHP47NQ10T,127
MOSFET RAIL PWR-MOS
product image
PHP47NQ10T,127 Picture
SeekIC No. : 00163098 Detail
PHP47NQ10T,127: MOSFET RAIL PWR-MOS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHP47NQ10T,127
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 47 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.028 Ohms Configuration : Single
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Drain-Source Breakdown Voltage : 100 V
Package / Case : TO-220AB
Continuous Drain Current : 47 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.028 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationPHP47NQ10T,127
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C47A
Rds On (Max) @ Id, Vgs28 mOhm @ 25A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 3100pF @ 25V
Power - Max166W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs66nC @ 10V