PHT25012
product image
PHT25012 Picture
SeekIC No. : 004460709 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHT25012
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Specifications
  Connection Diagram
Description
The absolute maximum ratings of the PHT25012 can be summarized as:(1)Repetitive Peak Off-State Voltage: 1600 V;(2)Non Repetitive Peak Off-State Voltage: 1700 V;(3)repetitive Peak Reverse Voltage: 1600 V;(4)Non Repetitive Peak Reverse Voltage: 1700 V.
The electrical characteristics of this device can be summarized as:(1)Average Rectified Output Current: 250 A;(2)RMS On-State Current: 390 A;(3)Surge On-State Current: 4000 A;(4)Critical Rate of Turned-On Current: 100 A/s;(5)Peak Gate Power: 5 W;(6)Average Gate Power: 1 W;(7)Peak Gate Current: 2 A;(8)Peak Gate Voltage: 10 V;(9)Peak Gate Reverse Voltage: 5 V;(10)Operating JunctionTemperature Range: -40 to +125 °C;(11)Storage Temperature Range: -40 to +125 °C;(12)Isoration Voltage: 2500 V;(13)Mounting torque: 2.4 to 2.8 N.m. If you want to know more information about the PHT25012, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .