PHX23NQ10T,127
MOSFET N-CH 100V 13A TO220F
product image
PHX23NQ10T,127 Picture
SeekIC No. : 003433194 Detail
PHX23NQ10T,127: MOSFET N-CH 100V 13A TO220F
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PHX23NQ10T,127
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: TrenchMOS™ Manufacturer: NXP Semiconductors
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Gain : 19.5 dB Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Standard Drain to Source Voltage (Vdss): 100V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 13A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 70 mOhm @ 13A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 1mA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 22nC @ 10V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 1187pF @ 25V
Power - Max: 27W Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-220-3 Isolated Tab Supplier Device Package: TO-220-3
Description
FET Type: MOSFET N-Channel, Metal Oxide
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
FET Feature: Standard
Drain to Source Voltage (Vdss): 100V
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 22nC @ 10V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 13A
Packaging: Tube
Mounting Type: Through Hole
Supplier Device Package: TO-220-3
Power - Max: 27W
Series: TrenchMOS™
Manufacturer: NXP Semiconductors
Vgs(th) (Max) @ Id: 4V @ 1mA
Package / Case: TO-220-3 Isolated Tab
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 70 mOhm @ 13A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 1187pF @ 25V
Parameters:
Technical/Catalog InformationPHX23NQ10T,127
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityN-Channel
Power - Max27W
PackagingTube