PIC16C710-20E/P
8-bit Microcontrollers (MCU) .875KB 36 RAM 13 I/O
product image
PIC16C710-20E/P Picture
SeekIC No. : 00373021 Detail
PIC16C710-20E/P: 8-bit Microcontrollers (MCU) .875KB 36 RAM 13 I/O
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC16C710-20E/P
Mfg:
Microchip Technology
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Core : PIC Processor Series : PIC16
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Program Memory Size : 512 B Data RAM Size : 36 B
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 2.5 V to 6 V
Package / Case : PDIP-18 Mounting Style : Through Hole
Description
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
On-Chip ADC : Yes
Core : PIC
Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Mounting Style : Through Hole
Processor Series : PIC16
Program Memory Size : 512 B
Package / Case : PDIP-18
Data RAM Size : 36 B
Operating Supply Voltage : 2.5 V to 6 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationPIC16C710-20E/P
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size896B (512 x 14)
RAM Size36 x 8
Number of I /O13
Package / Case18-DIP (300 mil)
Speed20MHz
Controller SeriesPIC16C
Oscillator TypeExternal
PackagingTube
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
Core ProcessorPIC
Data ConvertersA/D 4x8b
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V