PIC16C711T-20E/SO
8-bit Microcontrollers (MCU) 1.75KB 68 RAM 13 I/O
product image
PIC16C711T-20E/SO Picture
SeekIC No. : 00373099 Detail
PIC16C711T-20E/SO: 8-bit Microcontrollers (MCU) 1.75KB 68 RAM 13 I/O
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC16C711T-20E/SO
Mfg:
Microchip Technology
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Core : PIC Processor Series : PIC16
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Program Memory Size : 1 KB Data RAM Size : 68 B
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 2.5 V to 6 V
Package / Case : SOIC-18 Mounting Style : SMD/SMT
Data Bus Width : 8 bit
On-Chip ADC : Yes
Core : PIC
Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Mounting Style : SMD/SMT
Processor Series : PIC16
Program Memory Size : 1 KB
Operating Supply Voltage : 2.5 V to 6 V
Data RAM Size : 68 B
Package / Case : SOIC-18
Parameters:
Technical/Catalog InformationPIC16C711T-20E/SO
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size1.75KB (1K x 14)
RAM Size68 x 8
Number of I /O13
Package / Case18-SOIC (7.5mm Width)
Speed20MHz
Controller SeriesPIC16C
Oscillator TypeExternal
PackagingTape & Reel (TR)
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
Core ProcessorPIC
Data ConvertersA/D 4x8b
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Connectivity-
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V