PIC16C77T-20I/L
8-bit Microcontrollers (MCU) 14KB 368 RAM 33 I/O
product image
PIC16C77T-20I/L Picture
SeekIC No. : 00374317 Detail
PIC16C77T-20I/L: 8-bit Microcontrollers (MCU) 14KB 368 RAM 33 I/O
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC16C77T-20I/L
Core : PIC Processor Series : PIC16
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Program Memory Size : 14 KB Data RAM Size : 368 B
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 4 V to 5.5 V
Package / Case : PLCC-44 Mounting Style : SMD/SMT
Data Bus Width : 8 bit
On-Chip ADC : Yes
Core : PIC
Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Mounting Style : SMD/SMT
Processor Series : PIC16
Program Memory Size : 14 KB
Package / Case : PLCC-44
Data RAM Size : 368 B
Operating Supply Voltage : 4 V to 5.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationPIC16C77T-20I/L
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size8K x 14
RAM Size368 x 8
Number of I /O33
Package / Case44-PLCC
Speed20MHz
Controller SeriesPIC16C
Oscillator TypeExternal
PackagingTape & Reel (TR)
Core ProcessorPIC
Data ConvertersA/D 8x8b
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V