PIC16F720-I/ML
8-bit Microcontrollers (MCU) 3.5 KB FLASH 128 B SRAM, 18 I/O
product image
PIC16F720-I/ML Picture
SeekIC No. : 00365807 Detail
PIC16F720-I/ML: 8-bit Microcontrollers (MCU) 3.5 KB FLASH 128 B SRAM, 18 I/O
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC16F720-I/ML
Mfg:
Microchip Technology
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Core : PIC16 Processor Series : PIC16
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Program Memory Size : 3.5 KB Data RAM Size : 128 B
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 1.8 V to 5.5 V
Package / Case : QFN EP
Description
Operating Temperature Range :
Mounting Style :
Data Bus Width : 8 bit
On-Chip ADC : Yes
Operating Supply Voltage : 1.8 V to 5.5 V
Processor Series : PIC16
Program Memory Size : 3.5 KB
Core : PIC16
Data RAM Size : 128 B
Package / Case : QFN EP
Maximum Clock Frequency : 16 MHz