PIC16F84A-20/SO
8-bit Microcontrollers (MCU) 1.75KB 68 RAM 13 I/O 20MHz SOIC18
product image
PIC16F84A-20/SO Picture
SeekIC No. : 00361726 Detail
PIC16F84A-20/SO: 8-bit Microcontrollers (MCU) 1.75KB 68 RAM 13 I/O 20MHz SOIC18
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC16F84A-20/SO
Core : PIC16 Processor Series : PIC16
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Program Memory Size : 1.75 KB Data RAM Size : 68 B
On-Chip ADC : No Operating Supply Voltage : 4 V to 5.5 V
Package / Case : SOIC-18 Wide Mounting Style : SMD/SMT
Data Bus Width : 8 bit
Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Program Memory Size : 1.75 KB
Mounting Style : SMD/SMT
Processor Series : PIC16
Core : PIC16
On-Chip ADC : No
Package / Case : SOIC-18 Wide
Operating Supply Voltage : 4 V to 5.5 V
Data RAM Size : 68 B
Parameters:
Technical/Catalog InformationPIC16F84A-20/SO
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size1K x 14
RAM Size68 x 8
Number of I /O13
Package / Case18-SOIC (7.5mm Width)
Speed20MHz
Controller SeriesPIC16F
Oscillator TypeExternal
PackagingTube
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
Core ProcessorPIC
Data Converters-
Core Size8-Bit
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Connectivity-
PeripheralsPOR, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V