PIC17C43-25I/L
8-bit Microcontrollers (MCU) 8KB 454 RAM 33 I/O
product image
PIC17C43-25I/L Picture
SeekIC No. : 00364102 Detail
PIC17C43-25I/L: 8-bit Microcontrollers (MCU) 8KB 454 RAM 33 I/O
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PIC17C43-25I/L
Mfg:
Microchip Technology
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Core : PIC17 Processor Series : PIC17
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 25 MHz
Program Memory Size : 8 KB Data RAM Size : 454 B
On-Chip ADC : No Operating Supply Voltage : 4.5 V to 5.5 V
Package / Case : PLCC-44 Mounting Style : SMD/SMT
Description
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
Mounting Style : SMD/SMT
Program Memory Size : 8 KB
Package / Case : PLCC-44
Maximum Clock Frequency : 25 MHz
On-Chip ADC : No
Operating Supply Voltage : 4.5 V to 5.5 V
Core : PIC17
Processor Series : PIC17
Data RAM Size : 454 B
Parameters:
Technical/Catalog InformationPIC17C43-25I/L
VendorMicrochip Technology
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size8KB (4K x 16)
RAM Size454 x 8
Number of I /O33
Package / Case44-PLCC
Speed25MHz
Controller SeriesPIC17C
Oscillator TypeExternal
PackagingTube
Program Memory TypeOTP
EEPROM Size-
Core ProcessorPIC
Data Converters-
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityUART/USART
PeripheralsPOR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 6 V