PTK25-D24-D12-T
CONVERTER DC/DC +/-12V OUT 24W
product image
PTK25-D24-D12-T Picture
SeekIC No. : 003816938 Detail
PTK25-D24-D12-T: CONVERTER DC/DC +/-12V OUT 24W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PTK25-D24-D12-T
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: V-Infinity PTK25 Operating Supply Voltage : 4 V to 5.5 V
Manufacturer: CUI Inc Type: Isolated
Voltage - Input: 18 ~ 36V Output: ±12V
Number of Outputs: 2 Output - 1 @ Current (Max): 12 VDC @ 1A
Output - 2 @ Current (Max): -12 VDC @ 1A Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 25W
Mounting Type: Chassis Mount Operating Temperature: -20°C ~ 71°C
Efficiency: - Package / Case: Module
Size / Dimension: 3.00" L x 2.25" W x 0.67" H (76.2mm x 57.2mm x 17.0mm)
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated
Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): -
Mounting Type: Chassis Mount
Package / Case: Module
Operating Temperature: -20°C ~ 71°C
Packaging: Bulk
Output: ±12V
Number of Outputs: 2
Series: V-Infinity PTK25
Voltage - Input: 18 ~ 36V
Power (Watts): 25W
Efficiency: -
Output - 1 @ Current (Max): 12 VDC @ 1A
Output - 2 @ Current (Max): -12 VDC @ 1A
Parameters:
Technical/Catalog InformationPTK25-D24-D12-T
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 36V
Output±12V
Power (Watts)24W
Number of Outputs2
1st Output12 VDC @ 1A
2nd Output-12 VDC @ 1A