PTK25-D24-D12
CONVERTER DC/DC +/-12V DUAL OUT
product image
PTK25-D24-D12 Picture
SeekIC No. : 003623787 Detail
PTK25-D24-D12: CONVERTER DC/DC +/-12V DUAL OUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PTK25-D24-D12
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Input Signal Type : Differential Series: V-Infinity PTK25
Manufacturer: CUI Inc Type: Isolated
Number of Outputs: 2 Voltage - Input (Min): 18V
Voltage - Input (Max): 36V Voltage - Output 1: 12V
Voltage - Output 2: -12V Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 1A, 1A Power (Watts) - Manufacture Series: 25W
Voltage - Isolation: 500V Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension: 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm) Packaging: -
Operating Temperature: -20°C ~ 71°C
Description
Manufacturer: CUI Inc
Type: Isolated
Voltage - Output 3: -
Features: -
Voltage - Output 1: 12V
Number of Outputs: 2
Voltage - Output 2: -12V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: -
Voltage - Input (Min): 18V
Efficiency: -
Power (Watts) - Manufacture Series: 25W
Voltage - Input (Max): 36V
Voltage - Isolation: 500V
Package / Case: 8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension: 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Series: V-Infinity PTK25
Current - Output (Max): 1A, 1A
Parameters:
Technical/Catalog InformationPTK25-D24-D12
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 36V
Output±12V
Power (Watts)24W
Number of Outputs2
1st Output12 VDC @ 1A
2nd Output-12 VDC @ 1A