PTK25-D24-D15
CONVERTER DC/DC +/-15V OUT 24W
product image
PTK25-D24-D15 Picture
SeekIC No. : 003623797 Detail
PTK25-D24-D15: CONVERTER DC/DC +/-15V OUT 24W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PTK25-D24-D15
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Manufacturer: CUI Inc Type: Isolated
Number of Outputs: 2 Voltage - Input (Min): 18V
Voltage - Input (Max): 36V Voltage - Output 1: 15V
Voltage - Output 2: -15V Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 800mA, 800mA Power (Watts) - Manufacture Series: 25W
Voltage - Isolation: 500V Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension: 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm) Packaging: -
Operating Temperature: -20°C ~ 71°C
Features: -
Voltage - Output 1: 15V
Number of Outputs: 2
Voltage - Output 2: -15V
Mounting Type: Through Hole
Packaging: -
Voltage - Input (Min): 18V
Efficiency: -
Power (Watts) - Manufacture Series: 25W
Voltage - Input (Max): 36V
Voltage - Isolation: 500V
Package / Case: 8-DIP Module (7 Leads)
Size / Dimension: 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Series: V-Infinity PTK25
Current - Output (Max): 800mA, 800mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationPTK25-D24-D15
VendorCUI Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 36V
Output±15V
Power (Watts)24W
Number of Outputs2
1st Output15 VDC @ 800mA
2nd Output-15 VDC @ 800mA