PTR016V0110-TR1
PTC Resettable Fuses 16V 1.1A Radial Kinked Leads
product image
PTR016V0110-TR1 Picture
SeekIC No. : 00687447 Detail
PTR016V0110-TR1: PTC Resettable Fuses 16V 1.1A Radial Kinked Leads
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
PTR016V0110-TR1
Mfg:
Cooper Bussmann
Quick Details
Hold Current : 1.1 A Trip Current : 2.2 A
Current Rating (Max) : 40 A Maximum Voltage DC : 16 V
Termination Style : Radial Mounting Style : Through Hole
Description
Resistance :
Package / Case :
Maximum Voltage DC : 16 V
Hold Current : 1.1 A
Current Rating (Max) : 40 A
Trip Current : 2.2 A