Q4016RH667
Triacs 400V 16A 80-80-80mA
product image
Q4016RH667 Picture
SeekIC No. : 00202534 Detail
Q4016RH667: Triacs 400V 16A 80-80-80mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
Q4016RH667
Quick Details
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V On-State RMS Current (It RMS) : 16 A
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V Gate Trigger Current (Igt) : 80 mA
Holding Current (Ih Max) : 70 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-263 Packaging : Reel
Description
Breakover Current IBO Max :
Off-State Leakage Current @ VDRM IDRM :
Gate Trigger Voltage (Vgt) : 1.3 V
On-State RMS Current (It RMS) : 16 A
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Rated Repetitive Off-State Voltage VDRM : 400 V
Holding Current (Ih Max) : 70 mA
Package / Case : TO-263
Gate Trigger Current (Igt) : 80 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationQ4016RH667
VendorLittelfuse / Teccor Brand Thyristors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Triac TypeAlternistor - Snubberless
ConfigurationSingle
Voltage - Off State400V
Current - On State (It (RMS) (Max)16A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2.5V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)80mA
Current - Hold (Ih) (Max)70mA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)167A, 200A