QAM-RX4-433
RECEIVER HETRODYNE AM SUPER
product image
QAM-RX4-433 Picture
SeekIC No. : 004126990 Detail
QAM-RX4-433: RECEIVER HETRODYNE AM SUPER
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QAM-RX4-433
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: RF Solutions
Frequency: 433MHz Sensitivity: -106dBm
Data Rate - Maximum: - Modulation or Protocol: AM
On-Chip ADC : Yes Applications: Remote Control, RKE, Security Systems
Current - Receiving: 4.7mA Data Interface: PCB, Through Hole
Memory Size: - Antenna Connector: Through Hole
Features: - Voltage - Supply: 2.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature: -10°C ~ 60°C Package / Case: 17-SIP Module (8 Leads)
Supplier Device Package: -
Description
Series: -
Memory Size: -
Features: -
Data Rate - Maximum: -
Data Interface: PCB, Through Hole
Antenna Connector: Through Hole
Manufacturer: RF Solutions
Operating Temperature: -10°C ~ 60°C
Package / Case: 17-SIP Module (8 Leads)
Supplier Device Package: -
Packaging: Bulk
Voltage - Supply: 2.5 V ~ 5.5 V
Applications: Remote Control, RKE, Security Systems
Frequency: 433MHz
Modulation or Protocol: AM
Sensitivity: -106dBm
Current - Receiving: 4.7mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationQAM-RX4-433
VendorRF Solutions
CategoryRF and RFID
Applications-
Current - Receiving3mA
Features-
Data Rate - Maximum3kbps
PackagingBag
Sensitivity-105dBm
Modulation or ProtocolASK
Voltage - Supply5V