QAM-TX3-433
TRANSMITTER MOD AM 433MHZ 12V
product image
QAM-TX3-433 Picture
SeekIC No. : 004128169 Detail
QAM-TX3-433: TRANSMITTER MOD AM 433MHZ 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QAM-TX3-433
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: - Manufacturer: RF Solutions
Frequency: 433.92MHz Applications: -
Modulation or Protocol: AM Data Rate - Maximum: 3kbps
Data RAM Size : 48 KB Power - Output: 10dBm
Current - Transmitting: 12.5mA Data Interface: PCB, Through Hole
Antenna Connector: Through Hole Memory Size: -
Features: - Voltage - Supply: 3 V ~ 12 V
Operating Temperature: -20°C ~ 85°C Package / Case: Module
Description
Series: -
Memory Size: -
Features: -
Power - Output: 10dBm
Current - Transmitting: 12.5mA
Manufacturer: RF Solutions
Frequency: 433.92MHz
Applications: -
Data Interface: PCB, Through Hole
Antenna Connector: Through Hole
Package / Case: Module
Packaging: Bulk
Operating Temperature: -20°C ~ 85°C
Modulation or Protocol: AM
Data Rate - Maximum: 3kbps
Voltage - Supply: 3 V ~ 12 V
Description
QAM-TX3-433 AM Transmitter 433.92MHz 4 pin SMT Module
Parameters:
Technical/Catalog InformationQAM-TX3-433
VendorRF Solutions
CategoryRF and RFID
Features-
Package / CaseModule
PackagingBag
Applications-
Data Rate - Maximum3kbps
Frequency433.92MHz
Modulation or ProtocolAM
Current - Transmitting12.5mA
Power - Output10dBm
Voltage - Supply3 V ~ 12 V