QBW018A0B71-H
CONVERTER DC/DC 12V 216W OUT
product image
QBW018A0B71-H Picture
SeekIC No. : 003623965 Detail
QBW018A0B71-H: CONVERTER DC/DC 12V 216W OUT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QBW018A0B71-H
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: QBW018A0B Manufacturer: GE Energy
Type: Non-Isolated (POL) Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 36V Voltage - Input (Max): 75V
Voltage - Output 1: 12V Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: - Current - Output (Max): 18A
Power (Watts) - Manufacture Series: 216W Voltage - Isolation: -
Features: With Remote On/Off Mounting Type: Through Hole
Package / Case: 7-DIP Module, 1/4 Brick Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.42" H (57.9mm x 36.8mm x 10.7mm)
Packaging: Bulk Packaging : Reel
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Description
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Voltage - Output 1: 12V
Type: Non-Isolated (POL)
Voltage - Isolation: -
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Efficiency: 93%
Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V
Current - Output (Max): 18A
Features: With Remote On/Off
Manufacturer: GE Energy
Power (Watts) - Manufacture Series: 216W
Package / Case: 7-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.42" H (57.9mm x 36.8mm x 10.7mm)
Series: QBW018A0B
Parameters:
Technical/Catalog InformationQBW018A0B71-H
VendorLineage Power
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output12V
Power (Watts)216W
Number of Outputs1
1st Output12 VDC @ 18A