QHS50ZA-NT
CONV DC-DC 48V IN 1.5V OUT 75W
product image
QHS50ZA-NT Picture
SeekIC No. : 003654844 Detail
QHS50ZA-NT: CONV DC-DC 48V IN 1.5V OUT 75W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QHS50ZA-NT
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: QHS Manufacturer: Power-One
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Voltage - Input (Min): 36V Package / Case : TQFP-64
Voltage - Input (Max): 75V Voltage - Output 1: 1.5V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 50A Power (Watts) - Manufacture Series: 75W
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 8-DIP Module
Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) Packaging: Tray
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Features: -
Efficiency: 79%
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tray
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Voltage - Input (Min): 36V
Voltage - Input (Max): 75V
Current - Output (Max): 50A
Power (Watts) - Manufacture Series: 75W
Voltage - Output 1: 1.5V
Package / Case: 8-DIP Module
Manufacturer: Power-One
Size / Dimension: 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm)
Series: QHS
Parameters:
Technical/Catalog InformationQHS50ZA-NT
VendorPower-One
CategoryPower Supplies
Voltage - Input36 ~ 75VDC
Output1.5V
Power (Watts)75W
Number of Outputs1
1st Output1.5 VDC @ 50A