QM100HY-H
Features: • IC Collector current ........................ 100A• VCEX Collector-emitter voltage ........... 600V• hFE DC current gain............................... 75• Insulated Type• UL RecognizedApplicationInverters, Servo drives, DC motor controllers, NC equipment,...
product image
QM100HY-H Picture
SeekIC No. : 004468202 Detail
QM100HY-H: Features: • IC Collector current ........................ 100A• VCEX Collector-emitter voltage ........... 600V• hFE DC current gain............................... 75• Insula...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QM100HY-H
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• IC      Collector current ........................ 100A
• VCEX Collector-emitter voltage ........... 600V
• hFE   DC current gain............................... 75
• Insulated Type
• UL Recognized
Application
Inverters, Servo drives, DC motor controllers, NC equipment, Welders
Specifications
</TABL
Symbol Item Conditions Ratings UnitV
VCEX (SUS) Collector-Base Voltage IC=1A, VEB=2V 600 V
VCEX Collector-Emitter Voltage
VBE=2V
600 V
VCBO
Collector-base voltage
Emitter open 600 V
VEBO
Emitter-Base Voltage
Collector open 7 V
IC
Collector Current DC 100 A
-IC
Collector reverse current
DC (forward diode current) 100 A
PC
Collector dissipation TC=25°C 620 W
IB
Base Current
DC 6 A
ICSM Surge collector reverse current
(forward diode current)
Peak value of one cycle of 60Hz (half wave) 1000 A
Tj
Junction Temperature -40~+150
Tstg Storage Temperature -40~+125
VISO Isolation Voltage Charged part to case, AC for 1 minute 2500 V