QM10HA-HB
Features: • ICCollector current .......................... 10A• VCEX Collector-emitter voltage ........... 600V• hFEDC current gain............................. 250• Insulated Type• UL RecognizedApplicationAC motor controllers, UPS, CVCF, DC motor controllers, Welders...
product image
QM10HA-HB Picture
SeekIC No. : 004468205 Detail
QM10HA-HB: Features: • ICCollector current .......................... 10A• VCEX Collector-emitter voltage ........... 600V• hFEDC current gain............................. 250• Insulate...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
QM10HA-HB
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• IC       Collector current .......................... 10A
• VCEX   Collector-emitter voltage ........... 600V
• hFE     DC current gain............................. 250
• Insulated Type
• UL Recognized
Application
AC motor controllers, UPS, CVCF, DC motor controllers, Welders, NC equipment
Specifications
Symbol Item Conditions Ratings UnitV
VCEX (SUS) Collector-Base Voltage IC=1A, VEB=2V 600 V
VCEX Collector-Emitter Voltage
VBE=2V
600 V
VCBO
Collector-base voltage
Emitter open 600 V
VEBO
Emitter-Base Voltage
Collector open 7 V
IC
Collector Current DC 10 A
-IC
Collector reverse current
DC (forward diode current) 83 A
PC
Collector dissipation TC=25°C 1 W
IB
Base Current
DC 10 A
ICSM Surge collector reverse current
(forward diode current)
Peak value of one cycle of 60Hz (half wave) 100 A
Tj
Junction Temperature -40~+150
Tstg Storage Temperature -40~+125
VISO Isolation Voltage Charged part to case, AC for 1 minute 2500 V