LED RED/GREEN 4P 7.6MM 45DEG
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Technical/Catalog Information | R20RG2-4-0045 |
| Vendor | Bivar Inc |
| Category | Optoelectronics |
| Color | Green, Red |
| Lens Style/Size | Round, 4.6mm |
| Millicandela Rating | 5000mcd Green, 4000mcd Red |
| Voltage - Forward (Vf) Typ | 3.8V Green, 2.6V Red |
| Wavelength - Dominant | 525nm, 635nm |
| Wavelength - Peak | 525nm, 635nm |
| Current - Test | 50mA |
| Viewing Angle | 45° |
| Lens Type | Clear |
| Luminous Flux | 2.39 lm Green, 1.91 lm Red |
| Package / Case | 4-DIP |
| Mounting Type | Through Hole |
| Packaging | Tube |
| Drawing Number | * |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | R20RG2 4 0045 R20RG240045 492 1174 ND 4921174ND 492-1174 |