R5S72030W200FP
IC SUPERH MPU ROMLESS 240QFP
product image
R5S72030W200FP Picture
SeekIC No. : 003511942 Detail
R5S72030W200FP: IC SUPERH MPU ROMLESS 240QFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
R5S72030W200FP
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: SuperH® SH7200 Manufacturer: Renesas Electronics America
Core Processor: SH2A-FPU Core Size: 32-Bit
Speed: 200MHz Connectivity: CAN, I²C, SCI, SSI, SSU, USB
Peripherals: DMA, LCD, POR, PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 82 Program Memory Size: -
Program Memory Type: ROMless EEPROM Size: -
RAM Size: 80K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.1 V ~ 3.6 V
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -20°C ~ 85°C Package / Case: 240-BFQFP
Description
EEPROM Size: -
Oscillator Type: Internal
Packaging: Tray
Program Memory Size: -
Program Memory Type: ROMless
Core Size: 32-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.1 V ~ 3.6 V
Operating Temperature: -20°C ~ 85°C
Number of I /O: 82
Peripherals: DMA, LCD, POR, PWM, WDT
Speed: 200MHz
Manufacturer: Renesas Electronics America
RAM Size: 80K x 8
Data Converters: A/D 8x10b; D/A 2x8b
Core Processor: SH2A-FPU
Series: SuperH® SH7200
Package / Case: 240-BFQFP
Connectivity: CAN, I²C, SCI, SSI, SSU, USB
Parameters:
Technical/Catalog InformationR5S72030W200FP
VendorRenesas Technology America
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size-
RAM Size80K x 8
Number of I /O82
Package / Case240-QFP
Speed200MHz
Controller SeriesSH7200
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
Core ProcessorSH2A-FPU
Core Size32-Bit
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.1 V ~ 1.3 V