R5S72620W144FP#U0
MPU 1M RAM 144MHZ 176-QFP
product image
R5S72620W144FP#U0 Picture
SeekIC No. : 003511944 Detail
R5S72620W144FP#U0: MPU 1M RAM 144MHZ 176-QFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
R5S72620W144FP#U0
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: SuperH® SH7260 Manufacturer: Renesas Electronics America
Core Processor: SH2A-FPU Core Size: 32-Bit
Speed: 144MHz Connectivity: I²C, SCI, SD Card, SIO, SPI, USB
Peripherals: DMA, POR, PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 89 Program Memory Size: -
Program Memory Type: ROMless EEPROM Size: -
RAM Size: 1M x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.1 V ~ 3.6 V
Data Converters: A/D 4x10b Oscillator Type: External
Operating Temperature: -20°C ~ 85°C Package / Case: 176-LQFP
Description
EEPROM Size: -
Oscillator Type: External
Packaging: Tray
Data Converters: A/D 4x10b
Program Memory Size: -
Program Memory Type: ROMless
Core Size: 32-Bit
Peripherals: DMA, POR, PWM, WDT
Package / Case: 176-LQFP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 1.1 V ~ 3.6 V
Operating Temperature: -20°C ~ 85°C
Manufacturer: Renesas Electronics America
Series: SuperH® SH7260
Core Processor: SH2A-FPU
Speed: 144MHz