IC SUPERH MPU ROMLESS 256BGA
R5S76700B200BG: IC SUPERH MPU ROMLESS 256BGA
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | SuperH® SH Ethernet | Manufacturer: | Renesas Electronics America | ||
| Core Processor: | SH-2A | Core Size: | 32-Bit | ||
| Speed: | 200MHz | Connectivity: | EBI/EMI, Ethernet, I²C, Host Interface, FIFO, SCI, SD Host, Serial Sound, Stream, USB | ||
| Peripherals: | DMA, POR, PWM, WDT | Propagation Delay Time : | 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V | ||
| Number of I /O: | 86 | Program Memory Size: | - | ||
| Program Memory Type: | ROMless | EEPROM Size: | - | ||
| RAM Size: | 32K x 8 | Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 1.1 V ~ 1.3 V | ||
| Data Converters: | - | Oscillator Type: | Internal | ||
| Operating Temperature: | -20°C ~ 70°C | Package / Case: | 256-FBGA |
| Technical/Catalog Information | R5S76700B200BG |
| Vendor | Renesas Technology America |
| Category | Integrated Circuits (ICs) |
| Program Memory Size | - |
| RAM Size | 32K x 8 |
| Number of I /O | 86 |
| Package / Case | 256-BGA |
| Speed | 200MHz |
| Controller Series | SH Ethernet |
| Oscillator Type | Internal |
| Packaging | Tray |
| Program Memory Type | ROMless |
| EEPROM Size | - |
| Core Processor | SH-2A |
| Data Converters | - |
| Core Size | 32-Bit |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Connectivity | EBI/EMI, Ethernet, I²C, Host Interface, FIFO, SCI, SD Host, Serial Sound, Stream, USB |
| Peripherals | DMA, POR, PWM, WDT |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.1 V ~ 1.3 V |
| Lead Free Status | Contains Lead |
| RoHS Status | RoHS Non-Compliant |
| Other Names | R5S76700B200BG R5S76700B200BG |