REG101-2.5
Features: ` NEW DMOS TOPOLOGY Ultra Low Dropout Voltage: 60mV typ at 100mA Output capacitor NOT required for stability` FAST TRANSIENT RESPONSE` VERY LOW NOISE: 23Vrms` HIGH ACCURACY: ±1.5% max` HIGH EFFICIENCY: IGND = 500A at IOUT = 100mA Not Enabled: IGND = 10nA` 2.5V, 2.8V, 2.85V, 3.0V, 3...
product image
REG101-2.5 Picture
SeekIC No. : 004476000 Detail
REG101-2.5: Features: ` NEW DMOS TOPOLOGY Ultra Low Dropout Voltage: 60mV typ at 100mA Output capacitor NOT required for stability` FAST TRANSIENT RESPONSE` VERY LOW NOISE: 23Vrms` HIGH ACCURACY: ±1.5% max`...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
REG101-2.5
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
` NEW DMOS TOPOLOGY Ultra Low Dropout Voltage:
   60mV typ at 100mA Output capacitor NOT required for stability
` FAST TRANSIENT RESPONSE
` VERY LOW NOISE: 23Vrms
` HIGH ACCURACY: ±1.5% max
` HIGH EFFICIENCY: IGND = 500A at IOUT = 100mA
   Not Enabled: IGND = 10nA
` 2.5V, 2.8V, 2.85V, 3.0V, 3.3V, 5.0V AND ADJUSTABLE OUTPUT VERSIONS
` OTHER OUTPUT VOLTAGES AVAILABLE UPON REQUEST
` FOLDBACK CURRENT LIMIT
` THERMAL PROTECTION
` SMALL SURFACE-MOUNT PACKAGES: SOT23-5 and SO-8
Application
· PORTABLE COMMUNICATION DEVICES
· BATTERY-POWERED EQUIPMENT
· PERSONAL DIGITAL ASSISTANTS
· MODEMS
· BAR-CODE SCANNERS
· BACKUP POWER SUPPLIES
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Supply Input Voltage, VIN ..................................................... 0.3V to 12V
Enable Input .......................................................................... 0.3V to VIN
Output Short-Circuit Duration ..................................................... Indefinite
Operating Temperature Range (TJ) ................................ 55°C to +125°C
Storage Temperature Range (TA) ................................... 65°C to +150°C
Lead Temperature (soldering, 3s, SOT23-5, and SO-8) ................. +240°C
NOTE: (1) Stresses above these ratings may cause permanent damage.
Exposure to absolute maximum conditions for extended periods may degrade
device reliability.
Description
The REG101 is a family of low noise, low dropout linear regulators with low ground pin current. The new DMOS topology provides significant improvement  over previous designs, including low dropout voltage (only 60mV typ at full load), and better transient performance. In addition, no output capacitor is required for stability, unlike conventional low dropout regulators that are difficult to compensate and require expensive low ESR capacitors greater than 1F. Typical ground pin current of REG101 is only 500A (at IOUT = 100mA) and drops to 10nA when not enabled mode. Unlike regulators with PNP pass devices, quiescent current remains relatively constant over load variation and under dropout conditions.
The REG101 has very low output noise (typically 23Vrms for VOUT = 3.3V with CNR = 0.01F), making REG101-2.5 ideal for use in portable communications equipment. Accuracy is maintained over temperature, line, and load variations. Key parameters are guaranteed over the specified temperature range (40°C to +85°C).