RFD14N05LSM
MOSFET TO-252AA N-Ch Power
product image
RFD14N05LSM Picture
SeekIC No. : 00147702 Detail
RFD14N05LSM: MOSFET TO-252AA N-Ch Power
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RFD14N05LSM
Mfg:
Fairchild Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 50 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 10 V Continuous Drain Current : 14 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.1 Ohms Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : TO-252AA Packaging : Tube
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Configuration : Single
Maximum Operating Temperature : + 175 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Tube
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 10 V
Drain-Source Breakdown Voltage : 50 V
Continuous Drain Current : 14 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 0.1 Ohms
Package / Case : TO-252AA
Features:
• 14A, 50V
• rDS(ON) = 0.100W
• Temperature Compensating PSPICE™ Model
• Can be Driven Directly from CMOS, NMOS, andTTL Circuits
• Peak Current vs Pulse Width Curve
• UIS Rating Curve
• 175oC Operating Temperature
• Related Literature- TB334 "Guidelines for Soldering Surface MountComponents to PC Boards"
Specifications
RFD14N05L, RFD14N05LSM,
RFP14N05L
UNITS
Drain to Source Voltage (Note 1) VDSS 50 V
Drain to Gate Voltage (RGS = 1MW) (Note 1)VDGR 50 V
Continuous Drain Current ID 14 A
Pulsed Drain Current (Note 3) IDM 120 A
Gate to Source Voltage VGS ±20 V
EAS
Power Dissipation PD
25oC
48 W
Derate above 25oC 0.32 A
Pulsed Avalanche Rating UIS Refer to UIS SOA
Operating and Storage Temperature .TJ, TSTG -55 to 75 o C
Maximum Temperature for Soldering
Leads at 0.063in (1.6mm) from Case for 10s. TL 300 o C
Package Body for 10s, See Techbrief 334 . Tpkg 260 o C
&Z (Asm. Plant Code)
&3 (3-Digit Date Code)
&K Line 2: 14N05L
&Z (Asm. Plant Code)
&3 (3-Digit Date Code)
&K Line 2: 14N05L
* Fairchild 1,000 piece Budgetary Pricing
Package marking information for product RFD14N05LSM is available. Click here for more information .
Description
These are N-channel power MOSFETs RFD14N05LSM manufactured usingthe MegaFET process. This process, which uses featuresizes approaching those of LSI integrated circuits, givesoptimum utilization of silicon, resulting in outstandingperformance. They were designed for use in applicationssuch as switching regulators, switching converters, motordrivers and relay drivers. This performance is accomplishedthrough a special gate oxide design which provides full ratedconductance at gate bias in the 3V-5V range, therebyfacilitating true on-off power control directly from logic level(5V) integrated circuits.
Formerly developmental type TA09870.
Parameters:
Technical/Catalog InformationRFD14N05LSM
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)50V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C14A
Rds On (Max) @ Id, Vgs100 mOhm @ 14A, 5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 670pF @ 25V
Power - Max48W
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs40nC @ 10V