RG125-19/06
Fans & Blowers 180mm 115VAC 55.3CFM
product image
RG125-19/06 Picture
SeekIC No. : 002705396 Detail
RG125-19/06: Fans & Blowers 180mm 115VAC 55.3CFM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RG125-19/06
Mfg:
ebm-papst
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Current Type : AC Supply Voltage : 115 V
Airflow : 55.3 CFM Bearing Type : Ball
Noise : 60 dBA Speed : 2750 RPM
Power Rating : 19 W Frame Dimensions (mm) : 180 mm x 40 mm x 180 mm
Series : RG125AC
Description
Product :
Housing Material :
Termination Style :
Current Type : AC
Bearing Type : Ball
Supply Voltage : 115 V
Noise : 60 dBA
Airflow : 55.3 CFM
Speed : 2750 RPM
Power Rating : 19 W
Frame Dimensions (mm) : 180 mm x 40 mm x 180 mm
Series : RG125AC
Parameters:
Technical/Catalog InformationRG125-19/06
VendorEBM-Papst Industries Inc
CategoryFans, Thermal Management
Air Flow55.3 CFM (1.56m³/min)
Bearing TypeBall
Fan TypeBlower, Flatpak
Noise60 dB(A)
Power (Watts)19W
Size / DimensionSquare - 180mm L x 180mm H x 40mm W
Static Pressure-
Termination2 Wire Leads
Voltage Rating115VAC