RN214-1.5-02
Common Mode Inductors (Chokes) 1.5A 6.8mH/path CURRENT-COMPENSATED
product image
RN214-1.5-02 Picture
SeekIC No. : 001170580 Detail
RN214-1.5-02: Common Mode Inductors (Chokes) 1.5A 6.8mH/path CURRENT-COMPENSATED
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RN214-1.5-02
Mfg:
Schaffner
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Inductance : 6.8 mH Tolerance : - 30 %, + 50 %
Maximum DC Current : 1.5 Amps Maximum DC Resistance : 130 mOhms
Self Resonant Frequency : DC to 1 KHz Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Termination Style : Through Hole Package / Case : 15.5 mm x 23 mm x 25 mm
Series : RN
Description
Impedance :
Q Minimum :
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Tolerance : - 30 %, + 50 %
Termination Style : Through Hole
Maximum DC Current : 1.5 Amps
Inductance : 6.8 mH
Self Resonant Frequency : DC to 1 KHz
Series : RN
Maximum DC Resistance : 130 mOhms
Package / Case : 15.5 mm x 23 mm x 25 mm
Parameters:
Technical/Catalog InformationRN214-1.5-02
VendorSchaffner EMC Inc
CategoryFilters
Inductance6.8mH
Impedance-
DC Resistance (DCR)130.0 mOhm Max
Current 1.5A
Filter TypeCommon Mode - 2 Line Array
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case0.906" L x 0.610" W x 0.984" H (23.00mm x 15.50mm x 25.00mm)