RR0816P-2670-B-T5-42A
RES 267 OHM 1/16W .1% 0603 SMD
product image
RR0816P-2670-B-T5-42A Picture
SeekIC No. : 003872093 Detail
RR0816P-2670-B-T5-42A: RES 267 OHM 1/16W .1% 0603 SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RR0816P-2670-B-T5-42A
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: RR Manufacturer: Susumu
Resistance (Ohms): 267 Power (Watts): 0.063W, 1/16W
Composition: Thin Film Features: -
Temperature Coefficient: ±25ppm/°C Tolerance: ±0.1%
Package / Case : QFN-16, 4 x 3.5 Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) Height: 0.020" (0.50mm)
Number of Terminations: 2
Description
Features: -
Package / Case: 0603 (1608 Metric)
Size / Dimension: 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Number of Terminations: 2
Resistance (Ohms): 267
Power (Watts): 0.063W, 1/16W
Composition: Thin Film
Temperature Coefficient: ±25ppm/°C
Tolerance: ±0.1%
Packaging: Cut Tape (CT)
Height: 0.020" (0.50mm)
Series: RR
Manufacturer: Susumu
Parameters:
Technical/Catalog InformationRR0816P-2670-B-T5-42A
VendorSusumu Co Ltd (VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms267
Power (Watts)0.063W, 1/16W
Tolerance±0.1%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0603 (1608 metric)
PackagingCut Tape (CT)
CompositionThin Film
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names RR0816P 2670 B T5 42A