RR0816P-271-D
Thin Film Resistors - SMD 1/16W 270ohm 0.5% 25ppm
product image
RR0816P-271-D Picture
SeekIC No. : 001418850 Detail
RR0816P-271-D: Thin Film Resistors - SMD 1/16W 270ohm 0.5% 25ppm
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RR0816P-271-D
Quick Details
Resistance : 270 Ohms Tolerance : 0.5 %
Dimensions : 0.8 mm W x 1.6 mm L x 0.4 mm H Packaging : Reel
Tolerance : 0.5 %
Voltage Rating : 75 Volts
Resistance : 270 Ohms
Power Rating : 62.5 mWatts
Package / Case : 0603 (0816 metric)
Dimensions : 0.8 mm W x 1.6 mm L x 0.4 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationRR0816P-271-D
VendorSusumu Co Ltd (VA)
CategoryResistors
Resistance In Ohms270
Power (Watts)0.063W, 1/16W
Tolerance±0.5%
Lead StyleSurface Mount (SMD - SMT)
Case0603 (1608 metric)
PackagingCut Tape (CT)
CompositionThin Film