RR264M-400TR
Diodes (General Purpose, Power, Switching) 400V 0.7A
product image
RR264M-400TR Picture
SeekIC No. : 00136959 Detail
RR264M-400TR: Diodes (General Purpose, Power, Switching) 400V 0.7A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RR264M-400TR
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Switching Diodes Peak Reverse Voltage : 400 V
Forward Continuous Current : 0.7 A Max Surge Current : 25 A
Configuration : Single Forward Voltage Drop : 1.1 V
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA Operating Temperature Range : + 150 C
Package / Case : SOD-123 Packaging : Reel
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Product : Switching Diodes
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Packaging : Reel
Configuration : Single
Operating Temperature Range : + 150 C
Peak Reverse Voltage : 400 V
Package / Case : SOD-123
Forward Voltage Drop : 1.1 V
Max Surge Current : 25 A
Forward Continuous Current : 0.7 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationRR264M-400TR
VendorRohm Semiconductor(VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)700mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 700mA
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 400V
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)