RRR015P03TL
MOSFET P-CH 30V 1.5A TSMT3
product image
RRR015P03TL Picture
SeekIC No. : 003430580 Detail
RRR015P03TL: MOSFET P-CH 30V 1.5A TSMT3
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
RRR015P03TL
Quick Details
Series: - Manufacturer: Rohm Semiconductor
FET Type: MOSFET P-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): - FET Feature: Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss): 30V Continuous Drain Current : 15 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 1.5A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 160 mOhm @ 1.5A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: 2.5V @ 1mA Gate Charge (Qg) @ Vgs: 3.2nC @ 5V
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 230pF @ 10V
Power - Max: 1W Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 Supplier Device Package: SMT3
Description
Series: -
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss): 30V
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
FET Type: MOSFET P-Channel, Metal Oxide
Power - Max: 1W
Packaging: Tape & Reel (TR)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 1.5A
Vgs(th) (Max) @ Id: 2.5V @ 1mA
Manufacturer: Rohm Semiconductor
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: 230pF @ 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 160 mOhm @ 1.5A, 10V
Gate Charge (Qg) @ Vgs: 3.2nC @ 5V