S5D2501F01-D0
product image
S5D2501F01-D0 Picture
SeekIC No. : 004482649 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
S5D2501F01-D0
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Pinout
  Connection Diagram
Description
The S5D2501F01-D0 is designed as one kind of OSD processor that can be used to display some characters or symbols on a screen of monitor. And this device has some points of features:(1)Build in 1K-byte SRAM; (2)464 ROM fonts (448 standard fonts + 16 Multi-color fonts); (3)Full Screen Memory Architecture; (4)Wide range PLL available (15 kHz ?120 kHz); (5)Programmable vertical height of character; (6)Programmable vertical and horizontal positioning; (7)Character color selection up to 16 different colors; (8)Programmable background color (Up to 16 colors); (9)Character blinking, bordering and shadowing; (10)Color blinking; (11)Character scrolling; (12)Fade-in and fade-out; (13)Row to row spacing control; (14)Window outline and shadowing; (15)Box drawing; (16)Character sizing up to four times.etc.
The absolute maximum ratings of the S5D2501F01-D0 can be summarized as:(1)Maximum Supply Voltage: 6.5 V;(2)Input Voltage: 5.25 V;(3)Operating Temperature Range: -20 °C to -70 °C;(4)Storage Temperature Range: -40 to 125 °C;(5)Power Dissipation: 1200 mW.
The electrical characteristics of S5D2501F01-D0 can be summarized as:(1)Supply Voltage: 4.75 to 5.25 V;(2)Supply Current (No load on any output): 25 mA;(3)Input Voltage: 0.8VDD V;(4)Output Voltage: 0.8VDD V;(5)Input Leakage Current: -10 to 10 A;(6)VCO Input Voltage: 2.5 V. If you want to know more information about the S5D2501F01-D0, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .