SDA10H0B
DIP Switches / SIP Switches FLUSH ACT 10 POS
product image
SDA10H0B Picture
SeekIC No. : 002599845 Detail
SDA10H0B: DIP Switches / SIP Switches FLUSH ACT 10 POS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SDA10H0B
Mfg:
C&K Components
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Number of Positions : 10 Switch Type : DIP
Actuator : Flush Terminal Pitch : 2.54 mm
Contact Form : SPST Termination Style : PCB
Contact Rating : 25 mAmps Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Packaging : Tube
Description
Switch Type : DIP
Packaging : Tube
Number of Positions : 10
Terminal Pitch : 2.54 mm
Contact Form : SPST
Termination Style : PCB
Contact Rating : 25 mAmps
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Actuator : Flush
Parameters:
Technical/Catalog InformationSDA10H0B
VendorC&K Components
CategorySwitches
Actuator TypeStandard
OrientationTop Actuated
Number of Positions 10
CircuitSPST
Actuator LevelFlush
Mounting TypeThrough Hole
Contact Rating @ Voltage0.025A @ 24VDC