SDA10H0SB
DIP Switches / SIP Switches FLUSH ACT 10 POS
product image
SDA10H0SB Picture
SeekIC No. : 002601781 Detail
SDA10H0SB: DIP Switches / SIP Switches FLUSH ACT 10 POS
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SDA10H0SB
Actuator : Flush Terminal Pitch : 2.54 mm
Contact Form : SPST Termination Style : SMD/SMT
Switch Type : DIP
Termination Style : SMD/SMT
Packaging : Tube
Number of Positions : 10
Terminal Pitch : 2.54 mm
Contact Form : SPST
Contact Rating : 25 mAmps at 24 Volts, 100 mAmps at 50 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Actuator : Flush
Parameters:
Technical/Catalog InformationSDA10H0SB
Actuator LevelFlush
Mounting TypeSurface Mount
Contact Rating @ Voltage0.025A @ 24VDC