MODULE USB LOW SPEED
SeekIC Buyer Protection PLUS - newly updated for 2013!
268 Transactions
All payment methods are secure and covered by SeekIC Buyer Protection PLUS.
| Series: | QS | Manufacturer: | Linx Technologies Inc |
| Applications: | USB, Peripherals | High Level Output Current : | - 50 mA |
| Interface: | Parallel/Serial | Voltage - Supply: | 4.35 V ~ 5.25 V |
| Package / Case: | 16-SMD Module | Supplier Device Package: | Module |
| Packaging: | Tube |
| Technical/Catalog Information | SDM-USB-QS-S_ |
| Vendor | Linx Technologies Inc |
| Category | RF and RFID |
| Frequency | - |
| Data Rate - Maximum | 3Mbps |
| Modulation or Protocol | USB |
| Applications | - |
| Power - Output | - |
| Sensitivity | - |
| Voltage - Supply | 4.35V ~ 5.25V |
| Current - Receiving | 26mA |
| Current - Transmitting | 26mA |
| Package / Case | Module |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Data Interface | PCB, Surface Mount |
| Antenna Connector | On-Board, Chip |
| Packaging | Tube |
| Memory Size | - |
| Lead Free Status | Lead Free |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Other Names | SDM USB QS S_ SDMUSBQSS_ |