SG2500GXH24
SpecificationsDescriptionThe SG2500GXH24 is designed as one kind of TOSHIBA gate turn-off thyristor that can be used in inverter application. Features of the SG2500GXH24 are:(1)repetitive peak off-state voltage: VDRM = 4500 V;(2)R.M.S on-state current: 1200 A;(3)peak turn0off current: 2500 A;(4)cr...
product image
SG2500GXH24 Picture
SeekIC No. : 004489010 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SG2500GXH24
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Specifications
  Connection Diagram
Description
The SG2500GXH24 is designed as one kind of TOSHIBA gate turn-off thyristor that can be used in inverter application. Features of the SG2500GXH24 are:(1)repetitive peak off-state voltage: VDRM = 4500 V;(2)R.M.S on-state current: 1200 A;(3)peak turn0off current: 2500 A;(4)critical rate of rise of on-state current: 400 A / us;(5)critical rate of rise of on-state voltage: 1000 V / us.
The absolute maximum ratings of the SG2500GXH24 can be summarized as:(1)repetitive peak off-state voltage: 4500 V;(2)repetitive peak reverse voltage: 16 V;(3)peak turn-off current: 2500 A;(4)R.M.S on state current: 1200 A;(5)peak one cycle surge on-state current: 16000 A;(6)critical rate of rise of onstate current: 400 A;(7)peak forward gate current: 100 A;(8)average forward gate power dissipation: 50 W;(9)average reverse gate power dissipation: 150 W. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the SG2500GXH24, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com.