SGH80N60UFDTU
IGBT Transistors N-CH/100V/0.58/28A
product image
SGH80N60UFDTU Picture
SeekIC No. : 00143654 Detail
SGH80N60UFDTU: IGBT Transistors N-CH/100V/0.58/28A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SGH80N60UFDTU
Mfg:
Fairchild Semiconductor
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 80 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 100 nA
Power Dissipation : 195 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-3P-3 Packaging : Tube
Description
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V
Continuous Collector Current at 25 C : 80 A
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 100 nA
Package / Case : TO-3P-3
Power Dissipation : 195 W
Parameters:
Technical/Catalog InformationSGH80N60UFDTU
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.6V @ 15V, 40A
Power - Max195W