SGH80N60UF
Features: • High speed switching• Low saturation voltage : VCE(sat)= 2.1 V @ IC = 40A• High input impedanceApplicationAC & DC motor controls, general purpose inverters, robotics, and servo controls.Specifications Symbol Description SGH20N120RUFD Units VCES Collect...
product image
SGH80N60UF Picture
SeekIC No. : 004489387 Detail
SGH80N60UF: Features: • High speed switching• Low saturation voltage : VCE(sat)= 2.1 V @ IC = 40A• High input impedanceApplicationAC & DC motor controls, general purpose inverters, robotic...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SGH80N60UF
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• High speed switching
• Low saturation voltage : VCE(sat) = 2.1 V @ IC = 40A
• High input impedance
Application
AC & DC motor controls, general purpose inverters, robotics, and servo controls.
Specifications
Symbol Description SGH20N120RUFD Units
VCES Collector-Emitter Voltage 600 V
VCES Gate-Emitter Voltage ± 20 V
IC Collector Current @ TC = 25 80 A
Collector Current @ TC = 100 40 A
I CM(1) Pulsed Collector Current 220 A
IF Diode Continuous Forward Current @ TC = 100 25 A
IFM Diode Maximum Forward Current 280 A
PD Maximum Power Dissipation @ TC = 25 195 W
Maximum Power Dissipation @ TC = 100 78 W