SGH80N60UFTU
IGBT Transistors Dis High Perf IGBT
product image
SGH80N60UFTU Picture
SeekIC No. : 00143653 Detail
SGH80N60UFTU: IGBT Transistors Dis High Perf IGBT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SGH80N60UFTU
Mfg:
Fairchild Semiconductor
Quick Details
Configuration : Single Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Continuous Collector Current at 25 C : 80 A Gate-Emitter Leakage Current : +/- 100 nA
Power Dissipation : 195 W Maximum Operating Temperature : + 150 C
Package / Case : TO-3P-3 Packaging : Tube
Description
Collector- Emitter Voltage VCEO Max : 600 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Packaging : Tube
Configuration : Single
Collector-Emitter Saturation Voltage : 2.1 V
Continuous Collector Current at 25 C : 80 A
Maximum Gate Emitter Voltage : +/- 20 V
Gate-Emitter Leakage Current : +/- 100 nA
Package / Case : TO-3P-3
Power Dissipation : 195 W
Parameters:
Technical/Catalog InformationSGH80N60UFTU
VendorFairchild Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.6V @ 15V, 40A
Power - Max195W