SH220M035ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 22uF 35Volt 105C
product image
SH220M035ST Picture
SeekIC No. : 00720027 Detail
SH220M035ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 22uF 35Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SH220M035ST
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 22 uF Voltage Rating : 35 Volts
Termination Style : Radial Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Packaging : Bulk
Description
Lead Style :
Tolerance :
Operating Temperature Range :
Dimensions :
Voltage Rating : 35 Volts
Termination Style : Radial
Packaging : Bulk
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Capacitance : 22 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSH220M035ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance22F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.236" Dia x 0.433" H (6.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating35V