SH220M050ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 22uF 50Volt 105C
product image
SH220M050ST Picture
SeekIC No. : 00723017 Detail
SH220M050ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 22uF 50Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SH220M050ST
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 22 uF Voltage Rating : 50 Volts
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 50 Volts
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Capacitance : 22 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSH220M050ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance22F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.197" Dia x 0.433" H (5.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating50V