SH220M063ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 22uF 63Volt 105C
product image
SH220M063ST Picture
SeekIC No. : 00722261 Detail
SH220M063ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 22uF 63Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SH220M063ST
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Capacitance : 22 uF Voltage Rating : 63 Volts
Capacitance : 22 uF
Voltage Rating : 63 Volts
Parameters:
Technical/Catalog InformationSH220M063ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance22F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-40°C ~ 105°C
Size / Dimension0.236" Dia x 0.433" H (6.00mm x 11.00mm)
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating63V