SH220M160ST
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 22uF 160Volt 105C
product image
SH220M160ST Picture
SeekIC No. : 00725647 Detail
SH220M160ST: Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 22uF 160Volt 105C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SH220M160ST
Quick Details
Capacitance : 22 uF Voltage Rating : 160 Volts
Packaging : Bulk
Voltage Rating : 160 Volts
Product : General Purpose Electrolytic Capacitors
Capacitance : 22 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationSH220M160ST
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance22F
ESR (Equivalent Series Resistance)-
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-25°C ~ 105°C
Size / Dimension0.394" Dia x 0.787" H (10.00mm x 20.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Package / CaseRadial
Tolerance±20%
Voltage Rating160V