SLPX102M160C7P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1000uF 160V 20% 85C
product image
SLPX102M160C7P3 Picture
SeekIC No. : 00759732 Detail
SLPX102M160C7P3: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1000uF 160V 20% 85C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SLPX102M160C7P3
Quick Details
Capacitance : 1000 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 160 Volts ESR : 0.199 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Series : SLPX
Diameter : 25.4 mm (1 in) Length : 40 mm (1.57 in)
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in) Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
Capacitance : 1000 uF
Tolerance : 20 %
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage Rating : 160 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 25.4 mm (1 in)
Series : SLPX
ESR : 0.199 Ohms
Length : 40 mm (1.57 in)
Parameters:
Technical/Catalog InformationSLPX102M160C7P3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1000F
ESR (Equivalent Series Resistance)199.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension0.984" Dia x 1.575" H (25.00mm x 40.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating160V