SLPX102M180E3P3
Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1000uF 180V 20% 85C
product image
SLPX102M180E3P3 Picture
SeekIC No. : 00767638 Detail
SLPX102M180E3P3: Aluminum Electrolytic Capacitors - Snap In 1000uF 180V 20% 85C
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SLPX102M180E3P3
Quick Details
Capacitance : 1000 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 180 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : SLPX Diameter : 30 mm (1.18 in)
Length : 30 mm (1.18 in) Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Product : Aluminum Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Capacitance : 1000 uF
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 180 Volts
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Lead Spacing : 10 mm (0.39 in)
Diameter : 30 mm (1.18 in)
Length : 30 mm (1.18 in)
Series : SLPX
Parameters:
Technical/Catalog InformationSLPX102M180E3P3
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance1000F
ESR (Equivalent Series Resistance)199.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 85°C
Maximum Temperature-40°C ~ 85°C
Size / Dimension1.181" Dia x 1.181" H (30.00mm x 30.00mm)
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating180V