SMBYT03-400
Rectifiers 3.0 Amp 400 Volt
product image
SMBYT03-400 Picture
SeekIC No. : 00179726 Detail
SMBYT03-400: Rectifiers 3.0 Amp 400 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
SMBYT03-400
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 400 V Forward Voltage Drop : 1.5 V
Recovery Time : 60 ns Forward Continuous Current : 3 A
Max Surge Current : 60 A Reverse Current IR : 10 uA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SMC
Packaging : Reel
Description
Mounting Style : SMD/SMT
Product : Fast Recovery Rectifiers
Packaging : Reel
Configuration : Single
Forward Voltage Drop : 1.5 V
Forward Continuous Current : 3 A
Max Surge Current : 60 A
Reverse Voltage : 400 V
Reverse Current IR : 10 uA
Recovery Time : 60 ns
Package / Case : SMC
Parameters:
Technical/Catalog InformationSMBYT03-400
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io)3A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 3A
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 400V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)